College of
Human
Medicine

College Advisory Council Roster

August 16, 2019 – August 15, 2020

Elected Members

  • Jin He, PhD (Biochemistry & Molecular Biology)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Joshua Reynolds, MD (Emergency Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Honglei Chen, MD, PhD (Epidemiology & Biostatistics)
    Term expires 8/15/2021
    2nd term
  • Laura Cabrera, PhD (Ethics & Humanities in the Life Sciences)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Masako Morishita, PhD, MS (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Rob Malinowski, PhD/DVM (Medical Education Research & Develop.)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Shilpa Kavuturu, MD (Medicine)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Margaret Petroff, PhD (Microbiology & Molecular Genetics)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Suad Khalil, MD (Neurology & Ophthalmology)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Jeff MacKeigan, PhD (Obstetrics, Gynecology & Reproductive Biology)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Modupe Awonuga, MD (Pediatrics & Human Development)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Jamie Alan, PhD, PharmD (Pharmacology & Toxicology)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Arthur Weber, PhD
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Farha Abbasi, MD (Psychiatry)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Erik Shapiro, PhD (Radiology)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Stephanie Bray, MD (Surgery)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Alison Bernstein, PhD (Translational Neuroscience)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Josh Cole (MCE Student Representative)
    Term expires 8/15/2020
  • Emma Frost (LCE Student Representative)
    Term expires 8/15/2020 
  • Alyssa Vanderziel, MS (Graduate Student Representative)
    Term expires 8/15/2020

Ex-Officio Members

  • Representative to University Committee on Academic Governance: John Fitzsimmons, MD
  • Representative to University Committee for the Library: Karen Kelly-Blake, PhD
  • Representative to University Committee on Faculty Affairs: Vicki Johnson-Lawrence, PhD
  • Representative to University Committee on Faculty Tenure: Susan Barman, PhD
  • Representative to University Committee on Undergraduate Education: Currently serving as voting member
  • Interim Dean: Aron Sousa, MD
  • Interim Senior Associate Dean, Academic Affairs: Dianne Wagner, MD
  • Sen. Assoc. Dean, Diversity & Inclusion/Assoc. Dean for Student Affairs: Wanda Lipscomb, PhD
  • Associate Dean, Faculty Affairs and Development: Robert Folberg, MD
  • Associate Dean, Administration: Barbara Forney, MS
  • Cardiovascular Medicine: Ashraf Mansour, MD
  • Clinical Neurosciences: Konstantin Elisevich, MD
  • Psychiatry and Behavioral Medicine: Samuel Lin, MD
  • Public Health: Nicole Jones, PhD
  • Radiology & Biomedical Imaging: Mark DeLano, MD

Meetings:

Third Monday of each month 1:00-3:00 pm, E4 Fee Hall/451 Secchia Center

Note:

  • The term of office for members will be two years; no faculty member may serve for more than two consecutive terms
  • Minutes prepared by Dean’s Assistant