College of
Human
Medicine

Curriculum Committee Roster

August 16, 2019 – August 15, 2020

Elected Members

  • Cindy Arvidson PhD (Microbiology)
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Anita Avery, MD (Ob/Gyn)*
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Colleen Bush, MD (Emergency Medicine)
    Term expires 8/15/2022
    2nd term
  • Anthony Paganini, PhD (Physiology)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Steven Roskos, MD (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2022
    1st term

*Dr. Avery finished Dr. Sleight’s term during the 2017-18 year (1 year). Dr. Avery began serving her first 3-year term as an elected member in 2018. If she chooses to run for reelection in 2021, it would be for a 2-year term.

Elected Curricular Development Group Members

  • John Fitzsimmons, MD (Anatomy/Radiology) – LCE
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Len Fleck, PhD (Center for Ethics) – MCE
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Laura Freidhoff, MD (Dean’s Office) – ECE
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Maureen Schaefer, PhD (Anatomy/Radiology) – Intersessions
    Term expires 8/15/2022
    2nd term

Appointed Members

  • Jennifer Edwards-Johnson, DO (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2022
    1st term
  • Andrea Wendling, MD (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2022
    2nd term

Student Representatives

  • Zachary Jodoin (second year) MCE
    Term expires 8/15/2020
  • Nicholas Miller (third year) LCE
    Term expires 8/15/2020

Ex-Officio Members with Voice but no Vote

  • Senior Associate Dean, Academic Affairs (Executive Vice Chair): Dianne Wagner, MD (interim)
  • Associate Dean, Community Academic Programs: Margaret Thompson, MD
  • Associate Dean, Student Affairs: Wanda Lipscomb, PhD
  • Associate Dean, Undergraduate Medical Education: Dianne Wagner, MD
  • Assistant Dean, Admissions: Joel Maurer, MD
  • Assistant Dean, Clinical Experiences: Robin DeMuth, MD
  • Director, CHM Academy: Jon Gold, MD
  • Director, Early Clinical Experience: Migdalisel Colon-Berlingeri, PhD
  • Director, Intersessions: Helga Toriello, PhD
  • Director, Late Clinical Experience: Churlsun Han, MD
  • Director, Middle Clinical Experience: Currently Serving as voting member
  • CHM Rep. to the University Committee on Curriculum: Rebecca Schein, MD

Meetings:

Fourth Tuesday of each month from 1-3 p.m., A116 East Fee Hall/492 Secchia Center (videoconference).

Note:

  • The term of office for members will be three years.
  • Members may not serve on a standing committee for more than six consecutive years.
  • Ex-officio members can serve as voting members. Once their term as a voting member is over, they become an ex-officio member.