College of
Human
Medicine

Research Committee Roster

August 16, 2019 – August 15, 2020

Elected Members

  • Judy Arnetz, PhD, MPH (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Zhehui Luo, PhD (Epidemiology and Biostatistics)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Claire Margerison-Zilko, PhD (Epidemiology and Biostatistics)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Adesuwa Olomu, MD (Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term

Appointed Members

  • Morgan Johnson (Graduate student)
    Term expires 8/15/2020
  • Nara Parameswaran, PhD (Physiology)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term

Dean’s Office Representative

  • Walt Esselman, PhD, Senior Associate Dean of Research

Office of Research Representative

  • Joan Ilardo, PhD, MSW (ex-officio)

Meetings:

Arranged by committee.

Notes:

  • The term of office for members will be two years.
  • Members may not serve on a standing committee for more than six consecutive years.