College of
Human
Medicine

Student Performance Committee Roster

August 16, 2019 – August 15, 2020

Elected Members

  • Vegas Coleman, MD (CHM West)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Douglas Ellinger, MD (Radiology)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Mark Ensberg, MD (Family Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Brian Mavis, PhD (OMERAD)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Supratik Rayamajhi, MBBS (Medicine)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Mahesh Sharman, MD (Pediatrics and Human Development)
    Term expires 8/15/2020
    1st term
  • Bruce Uhal, PhD (Physiology)
    Term expires 8/15/2020
    3rd term

Appointed Members

  • David Barondess, PhD (Epidemiology and Biostatistics)
    Term expires 8/15/2020
    3rd term
  • John Fitzsimmons, MD (Radiology)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Nilda Oxholm-Uribe, MD (Emergency Medicine – GR)
    Term expires 8/15/2020
    2nd term
  • Stacy Pylman, PhD (OMERAD)
    Term expires 8/15/2021
    1st term
  • Robert Smith, MD (Medicine)
    Term expires 8/15/2021
    1st term

Student Representatives

  • Pending

Staff Representatives

  • Eron Drake, PhD, Director for Academic Achievement
  • Wanda Lipscomb, PhD, Sr. Associate Dean, Student Affairs; Senior Associate Dean, Diversity and Inclusion
  • Aron Sousa, MD, Senior Associate Dean for Academic Affairs

Meetings:

Arranged as needed beginning at 5:30 pm, A116 East Fee Hall.

Notes:

  • The term of office for members will be two years.
  • Members may not serve on a standing committee for more than six consecutive years.